Как работи термалното изображение

Всички обекти, както естествени, така и изкуствени, излъчват инфрачервена енергия като топлина. Чрез откриване на много фини температурни различия на всичко, което се вижда, инфрачервената (или термалната) технология разкрива това, което иначе би било невидимо за невъоръженото око. Дори в пълна тъмнина и при неблагоприятни метеорологични условия, термалното изображение дава на потребителите възможността да виждат невидимото. Първоначално разработено за потребителския пазар, термалното изображение оттогава е прието от ловци, спасителни екипи и пожарни.
  • За редовни потребители и охранителен персонал, термалното изображение открива подозрителна активност на дълги разстояния в пълна тъмнина и през мъгла, дим, прах, растителност и много други пречки. Това позволява на служителите да се приближат в стелт режим и да вземат по-добре информирани решения по-бързо. Камерите могат да бъдат ръчни, монтирани на превозни средства, монтирани на триножник или оръжие.
  • За сигурностFor security и системи за наблюдение, термалните камери допълват CCTV камерите, за да осигурят цялостно откриване на заплахи и се интегрират безпроблемно с по-големи мрежи.
  • За предсказуемо поддръжка, термалното изображение разкрива "горещи точки", където може да настъпи повреда в много електрически и индустриални съоръжения и инсталации.
За да разберете термалното изображение, е важно да разберете нещо за светлината. Количеството енергия в светлинната вълна е свързано с нейната дължина на вълната: По-късите дължини на вълната имат по-висока енергия. От видимата светлина, виолетовата има най-много енергия, а червената - най-малко. Точно до видимия светлинен спектър е инфрачервеният спектър.

ИНФРАЧЕРВЕНАТА СВЕТЛИНА МОЖЕ ДА БЪДЕ РАЗДЕЛЕНА НА ТРИ КАТЕГОРИИ:

  • Близък инфрачервен (близък IR) - Най-близо до видимата светлина, близкият IR има дължини на вълната, които варират от 0.7 до 1.3 микрона или 700 милионни до 1,300 милионни от метър.
  • Среден инфрачервен (среден IR) - Средният IR има дължини на вълната, които варират от 1.3 до 3 микрона. Както близкият IR, така и средният IR се използват от различни електронни устройства, включително дистанционни управления.
  • Термален инфрачервен (термален IR) - Заемащ най-голямата част от инфрачервения спектър, термалният IR има дължини на вълната, които варират от 3 микрона до над 30 микрона.
Основната разлика между термалния IR и другите два е, че термалният IR се излъчва от обект вместо да се отразява от него. Инфрачервената светлина се излъчва от обект заради това, което се случва на атомно ниво.

СПЕЦИАЛЕН ОБЕКТИВ НА ТЕРМАЛНА ОПТИКА ФОКУСИРА ИНФРАЧЕРВЕНАТА СВЕТЛИНА, ИЗЛЪЧВАНА ОТ ВСИЧКИ ОБЕКТИ В ПОЛЕЗРЕНИЕТО

Фокусираната светлина се сканира от фазов масив от инфрачервени детекторни елементи. Детекторните елементи създават много подробен температурен модел, наречен термограма. Необходими са само около една тридесета от секундата на детекторния масив, за да получи температурната информация, за да създаде термограмата. Тази информация се получава от няколко хиляди точки в полезрението на детекторния масив.

Термограмата, създадена от детекторните елементи, се превежда в електрически импулси.

Импулсите се изпращат към блок за обработка на сигнали, платка с посветен чип, който превежда информацията от елементите в данни за дисплея.

Блокът за обработка на сигнали изпраща информацията към дисплея, където тя се появява като различни цветове в зависимост от интензитета на инфрачервеното излъчване. Комбинацията от всички импулси от всички елементи създава изображението.

За разлика от традиционните повечето нощни визионни устройства, които използват технология за усилване на изображенията, термалното изображение е страхотно за откриване на хора или работа в почти абсолютна тъмнина с малко или никакво околно осветление (например звезди, лунна светлина и др.)

ТАБЛИЦА ЗА СРАВНЕНИЕ НА ОПТИКИ
ATN Thor 4 ATN Thor LT ATN X-Sight 4k ATN X-Sight ltv